Vyberte stránku

Pssst! Sdílím s tebou svoji investiční strategii

autor: | Říj 31, 2022 | Investice

Co to je? Investiční strategie je soubor pravidel, metod a zásad, podle kterých se řídí investor. Investičních strategií existuje několik – hodnotová, růstová, indexová, s aktivním nebo pasivním obchodováním nebo dokonce trading.

A já chci s vámi sdílet tu svoji.

Bude to velmi osobní, ale věřím, že to bude pro mnohé z vás přínosem.

Pusťme se tedy do toho.

Proč investuji?

Mým hlavním cílem je vybudovat majetek a díky němu si vytvořit pasivní příjem. Peníze však neberu jako cíl, beru je jako prostředek trávit více času s blízkými a možnost dělat věci, které mám opravdu ráda.

Pasivní příjem si chci vytvořit na základě pravidla 4 %.

Toto pravidlo říká, jaký majetek bych si měla vybudovat, abych z něj mohla čerpat nekonečnou rentu – tzn. aniž by se můj majetek zmenšoval.

Výpočet pravidla 4 % je velmi jednoduchý. Pokud bych si chtěla vytvořit měsíční pasivní příjem ve výši 40 000 Kč, což je ročně 480 000 Kč tak můj majetek by měl být ve výši 12 000 000 Kč ( 4 % z 12 000 000 Kč je 480 000 Kč ). Toto pravidlo vychází ze studie finančního poradce Williama Bengena a historického vývoje akciových trhů. Studie předpokládá, že pokud vyberu ze svého portfolia maximálně 4 % ročně, tak dynamika akciových trhů zajistí, že se tento výběr dokáže vykompenzovat během následujícího roku. Více o tomto pravidle si můžete přečíst zde.

Moje záchranná síť

Žádná investice není bez rizika, a proto mám záchrannou síť. Tím myslím finanční rezervu. Bez ní bychom vůbec neměli investovat.

Finanční rezerva mi slouží jako pojistka. Mám ji nejen proto, abych měla jistotu pokud bych přišla o práci nebo onemocněla, ale i proto, abych se díky ní cítila BEZPEČNĚ a mohla si tak dovolit investovat do dynamičtějších aktiv.

Finanční rezervu mám uloženou na spořicím účtu. Díky aktuálním úrokovým sazbám mi sice něco málo vydělá, ale pravděpodobně to nepokryje inflaci. Důležité však je, že je OKAMŽITĚ K DISPOZICIJEJÍ HODNOTA NEKOLÍSÁ. Díky ní vím, že jsem finančně v bezpečí, a tak i když přijdou dny, kdy moje investice jsou v poklesu – nepanikařím a ve své investiční strategii můžu pokračovat vesele dál. 

Dlouhodobé nebo krátkodobé investování? 

Jednoznačně dlouhodobé!

Při dlouhodobém investování:

  • nespekuluji
  • mám velmi nízké transakční poplatky
  • využívám časového testu, kdy po 3 letech jsem osvobozena od placení daní
  • a hlavně VYUŽÍVÁM SLOŽENÉ ÚROČENÍ

Jak často investuji? 

Investuji pravidelně každý měsíc. Využívám tak metodu DCA (Dolar Cost Averaging).

Nezajímá mě, co se děje na trhu. Každý měsíc investuji stejnou částku. Pokud investice rostou nakupuji méně, pokud mé investice klesají automaticky nakupuji více, protože nakupuji ve slevě.

Mám jasnou strategii, nepanikařím a neprodávám pokud jsem v poklesu. A naopak, pokud akcie rostou nepřikupuji. Nesnažím se časovat trh, nikomu se to dlouhodobě udržet nepodaří, protože nikdo na 100% nedokáže predikovat, jak se trhy budou reálně chovat. A díky pravidelným nákupům svoji cenu průměruji.

Pojďme se tedy společně podívat na jednoduchý příklad, jak by to mohlo vypadat v praxi:

Pokud se rozhodnu, že budu měsíčně investovat 100 EUR do akcií XY, tak v případě poklesu nakupuji více a v případě růstu nakupuji méně.

1. měsíc při ceně 100 EUR si za stejnou částku koupím pouze 1 akcii.

2. měsíc si při ceně 50 EUR koupím 2 akcie

3. měsíc si při ceně 25 EUR koupím 4 akcie

4. měsíc si při ceně 20 EUR koupím 5 akcií

5. měsíc si při ceně 50 EUR znovu koupím 2 akcie

6. měsíc si při ceně akci 100 EUR koupím zase pouze jednu akcii

Za celých 6 měsíců jsem investovala 600 EUR a za toto období jsem nakoupila celkem 15 akcií. Průměrná cena těchto akcií je tedy 40 EUR (600/15 = 40 EUR). Dnes však tyto akcie mají hodnotu 1500 EUR (15x100 = 1500 EUR).

Pokud bych 600 EUR investovala jednorázově hned na začátku, po šesti měsících bych při takovém vývoji ceny byla znovu na svém a nic nevydělala. A to je důvod, proč volím pravidelné investování.

Kolik investuji?

Aktuálně mám nízké životní náklady, a tak si můžu dovolit investovat až 50 % svého příjmu. Na začátku tomu tak samozřejmě nebylo a i já jsem začala investovat jen s pár stovkami korun. Čím je však člověk starší, tak se mu příjem alespoň o něco zvyšuje a v případě, že se mu rapidně nezvýší náklady, může investovat stále větší podíl ze svého příjmu. Proč to ale většina lidí nedělá?

Je to kvůli inflaci životního stylu.

Určitě každý z nás zná někoho, kdo získal lépe placené místo, zvýšili mu plat nebo se mu začalo více dařit v podnikání. A hned na to si začal kupovat lepší a dražší věci, možná se přestěhoval do lepšího nájmu, začal jezdit na luxusnější dovolenou nebo začal víc utrácet za zábavu. Zvýšil se mu jeho životní standard. A já neříkám, že je to špatně, je to naprosto v pořádku. Ale musíme si uvědomit jedno. Pokud se nám zvýší naše příjmy například o 20 % a my zároveň zvýšíme naše výdaje o 20 %, tak jsme se finančně nikam neposunuli.

Pokud se vám tedy zvýší váš příjem, snažte se navýšit svou investici a ne svoje výdaje.

@dominika_prejsova

Do čeho investuji? 

Jestli jste četli můj poslední článek, tak jistě víte, že 80 % svého portfolia investuji do ETF. Pokud jste si tento článek nepřečetli, tak byste to měli napravit. Dozvíte se i důvody, proč investuji právě do nich.

Další mé investice mám v pár jednotlivých akciích, v investičním bytě a nějakou malou část peněz mám v bitcoinu. Historicky mám také i podílový fond, do kterého mám však investice pozastavené.

Možná se ptáte, proč do podílového fondu už neinvestuji?

Můj názor je, že se svět neustále vyvíjí a nabízí nám nyní nové možnosti. Do podílových fondů jsem investovala, když na trhu nebyly lepší varianty. Podílové fondy bývají aktivně spravovány, kde se profesionálové snaží vybírat jednotlivé akcie a jejich cílem je překonat trh. Data však ukazují, že 80 % podílových fondů to dlouhodobě nedokáže. A proto si raději vybírám ETF, které investují přímo do trhu.

Je tato investiční strategie pro každého? 

Dnes jsem vám prozradila svoji investiční strategii. Věřím, že tím někoho inspiruji. Ale pozor. To, že tato investiční strategie je skvělá pro mě neznamená, že bude skvělá právě pro vás. Každý z nás je totiž individuální a každý z nás má jiné finanční cíle.