Vyberte stránku

Proč investuji 80 % svého portfolia do ETF?

autor: | Říj 17, 2022 | Investice

ETF (Exchange trade funds) – představují druh fondů určené pro drobné i institucionální investory, které jsou stejně jako klasické majetkové fondy kolektivního investování tvořené majetkem skládajících se z různých aktiv. (Oldřich Rejnuš, Finanční trhy)

Že tomu stejně nerozumíš? Tak ještě jednou.

ETF si můžete představit jako balíček různých akcií nebo jiných cenných papírů. Pokud se tedy rozhodneš začít investovat do ETF tak za 1000 Kč můžeš nakoupit ne jednu, ale rovnou 20, 100, 500 nebo i více akcií či jiných cenných papírů.

A proč jsem si je tak oblíbila?

Investice do ETF je nejen pro zkušené investory, ale také pro úplné začátečníky.

Diverzifikace

Slyšela jsi o tom, že nemáš dávat všechna svá vajíčka do jednoho košíku? A je tomu tak! Proto pokud nakoupíš ETF, tím neinvestuješ jen do jedné akci, ale do celého segmentu, oblasti či rovnou do celého trhu. Pomocí diverzifikace snižuješ riziko své investice. Pokud by se tedy jedné firmě nedařilo, nahradí ji jiná, které se dařit bude.

Jaké konkrétní akce může tedy takové ETF obsahovat?

Já osobně nejraději investuji do věcí, které znám a které používám.

Představ si:

Ráno tě vzbudí budík na telefonu (Apple), jdeš do koupelny, kde si umyješ zuby zubní pastou Colgate (Colgate-Palmolive) a použiješ ústní vodu Listerine (Johnson and Johnsom). Tak jdeš do práce, kde si na Googlu (Alphabeth) vyhledáš novinky, potom pracuješ v Excelu (Microsoft). Přes oběd si seběhneš do McDonaldu (i když to asi není optimální :D) a podíváš se jestli neobjevíš něco zajímavého na Amazonu nebo co se děje na Facebooku (Meta). Po práci si s kámoškou dáte café v Costa Cofee (Coca – cola company) a později doma zase zhlédneš film na Netflixu.

A právě do těchto společností můžeš zároveň i investovat. To zní dobře, ne?

Nakoupíš je přímo na burze

Další skvělá věc na ETF je to, co se píše v jejich názvu! Jsou obchodovány na burze! A proto pokud chceš, můžeš je velmi rychle nakoupit nebo i prodat. Tyto fondy tak mají funkci jako podílové fondy (o kterých jsi možná již slyšela) ale mají schopností akcií!

Možnost investovat už od pár korun

Investování je pouze pro bohaté. To fakt ne!

Do ETF fondů můžeš investovat už od pár korun měsíčně. Najdi ve svém rozpočtu 500 nebo 1000 kč a začni investovat. I když se ti může zdát, že 1000 kč nic nezmění, není tomu tak. Investování je na dlouhou dobu a při pravidelné investici 1000 kč měsíčně můžeš mít po 25 letech našetřeno více než 1 000 000 Kč. A to vše díky složenému úročení, co já sama považuji za 8. div světa! Jak je to tedy možné? Podívejme se společně na graf:

Při investici 1000 kč měsíčně za 25 let investuješ 300 000 kč, díky složenému úročení a při zhodnocení tvých peněz 10 % p. a. (takto se zhodnocovaly akcie i za posledních 30 let) je výsledná částka, kterou budeš mít na účtu 1 326 833 Kč. A to je sakra dobré!

Extrémně nízké poplatky

Juhůů, z toho mám největší radost.

To kolik zaplatíš za nákup své investice je neskutečně důležité. Díky tomu, že ETF jsou pasivně spravované fondy tak mají mnohonásobně nižší poplatky. Klasické podílové fondy mají běžný poplatek za správu 1,5 až 3 % p. a., ETF oproti tomu mají poplatky pouze 0,01 — 0,2 % p. a. Což je 15x až 150x menší poplatek, a to je bomba!

Jednoduchost a časová nenáročnost

Že na investování nemáš čas? Při investování do ETF je zcela běžné, že si na začátku vybereš, do kterých ETF začneš investovat, určíš si částku a následně celý proces pouze zautomatizuješ. Je to jednoduché a slibuji, že i časově nenáročné.

A to není všechno! 

Další výhody investování do ETF jsou úzké spready mezi nákupem a prodejem, široký výběr, vysoká transparentnost, možnost indexového investování atd…

Investice do ETF je tak za mě nejen pro zkušené investory, ale také pro úplné začátečníky. Tak neváhej a začni investovat i TY!