Vyberte stránku

Jak vybřednout z bahna negativního přesvědčení o penězích?

autor: | Zář 9, 2022 | Osobní finance, Osobní rozvoj

Více peněz, více problémů? Co kdybych ti řekla, že to tak není? Že peníze naopak řeší problémy? Nebo myšlenka, že nikdy nebudeš mít dost, a to tě frustruje. Jak to změnit? Zaprvé je v pořádku uvědomit si, že aktuálně skutečně nemáš dost peněz. Klíčem k změně je ustoupit od toho, co je teď, a zaměřit se na to, co chceš, aby nastalo.

Pojď zkusit změnit negativní přístup k penězům na pozitivní. Tyto akční kroky ti pomohou držet správný směr.

Řekni si: „Dokážu dosáhnout svých (finančních) cílů!“

Víra v schopnost zacházet s penězi je životně důležitá. Musíš věřit, že dokážeš dosáhnout každého finančního cíle, který si stanovíš, ať už je to koupě domu nebo odkládání na spořící účet. Jak na to?

  1. Nejprve si udělej takový plán, který zvládneš bez problémů dodržet.
  2. Pokud si chceš např. ušetřit deset tisíc, nastav si tento cíl.
  3. V prvním měsíci ušetři tisícovku, v dalším měsíci další a tak dále.
  4. Po celou dobu si věř, že toho jsi schopná.

Plány sice vyžadují čas, ale jakmile začneš vidět pokrok, víra ve tvé schopnosti se zvýší.

Řekni si: „Peníze nekazí charakter!“

Lidé s penězi nejsou o nic horší než lidé chudí. Peníze totiž nemají žádné morální přesvědčení – vše záleží na způsobu, jakým se je lidé rozhodnou používat. Je to o charakteru, ne o penězích jako takových.

Velmi bohatí lidé často bývají laskaví, štědří a se svým bohatstvím nakládají v souladu se svou morálkou, např. dotují charitu. Když se naučíš dobře nakládat se svými financemi, můžeš být brzy jedním z nich!

Řekni si: „Nemusím srovnávat svou finanční situaci s ostatními!“

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak se dostat do negativního money mindsetu, je dívat se kolem sebe na to, co dělají ostatní. Začneš se srovnávat a hledat výmluvy, proč si zrovna teď nemůžeš dovolit to, co soused nebo kamarádka.

Nesrovnávej svou situaci s jinými. Ty jsi na své vlastní cestě, oni zase na té své. Každý si musí vybrat sám to svoje a na to se zaměřit. A když budeš přemýšlet o svých vlastních cílech a o tom, kam se chceš dostat, nezbude ti čas na srovnávání se s ostatními.

Řekni si: „Peníze jsou neutrální!“

Peníze nejsou samy o sobě dobré ani špatné, negativní ani pozitivní. Ve skutečnosti mají hodnotu jen proto, že společnost říká, že to tak je. Je dobré si pamatovat, že peníze jsou neutrální. Ony nečiní volby – to ty.

Na jednu stranu lze peníze využít negativně (= nadměrným utrácením nebo špatným nastavením rozpočtu), mají ale také velký potenciál. V podstatě jsou však neutrální a to, jaký k nim máš přístup, rozhoduje o tom, zda budou pozitivní nebo negativní.