Vyberte stránku

Investovat jednoduše a s lehkostí? Investuj skrz Fondee!

autor: | Úno 14, 2023 | Investice

O Fondee jsem slyšela asi před dvěma lety, kdy začínali. Vzhledem k tomu, že na malou část svého portfolia používám Portu, neměla jsem důvod proč si Fondee založit.

Jelikož se snažím mít přehled o všech produktech, které na trhu jsou, účet jsem si přece jen založila.

Pojďme se tedy podívat na to, co Fondee je a kdo za touto platformou stojí?

Fondee je investiční platforma, skrz kterou lze investovat do ETF. O ETF fondech jsem vám psala už tady. Nápad založit tuto investiční platformu dostali manželé Hlavsovi, když se vrátili z Londýna do ČR a zjistili, že Češi stále nejvíce investují skrze bankovní produkty nebo podílové fondy.

Rozhodli se to změnit.

Platformu sice založily dvě fyzické osoby, nic ale nemění na tom, že i ony museli získat potřebnou licenci od ČNB. Fondee získalo licenci Obchodníka s cennými papíry a vaše vklady kromě toho, že jsou vedeny na speciálním účtu odděleny od majetku Fondee s.r.o. jsou zároveň kryty Garančním fondem obchodníků s cennými papíry, a to do výše 90 % objemu vašeho portfolia, maximálně do výše 20 000 EUR.

A jak vypadá investování?

Pokud se rozhodnete investovat, jako první je třeba provést registraci. Registrace je velmi jednoduchá. Stačí následovat tyto kroky:

  • Pro prvotní registraci zadáte vaše základní údaje
  • Vyplníte dotazník, který zahrnuje vaše zkušenosti, postoj k riziku a znalosti
  • Vyberete si portfolio složené z ETF a to buď klasické nebo takové, které dbá na ESG
  • Zašlete libovolnou částku od 1000 Kč
  • Následující pracovní den, budou vaše peníze zainvestovány

Registrace je jednoduchá a intuitivní. Následně vám platforma doporučí vybrat jedno z portfolií a můžete investovat.

A z jakých portfolií je možné si vybírat?

Myslím si, že si tady každý najde to své. Portfolia jsou poskládána od konzervativnějších přes vyvážená až po dynamická (pro odvážné) a zahrnují nejen akciové, ale i dluhopisové ETF z různých oblastí světa.

Fondee bych chtěla ale pochválit i za skvělá portfolia, přes která můžete investovat zodpovědně. Jedná se o ETF, které mají vyšší ESG ratingy (AA, AAA).

ESG investování zohledňuje dopady na životní prostředí, sociální aspekty a zodpovědné řízení firem. Vzhledem k tomu, že mám před sebou ještě dlouhý investiční horizont, pro své investování jsem si vybrala portfolio ESG Odvážný Investor, které investuje převážně do akciových ETF.

To jaké portfolio si vyberete, je ovšem čistě na vás.

Poplatky

Jedním z důvodů, proč se manželé Hlavsovi rozhodli založit tuto platformu bylo předražené investování skrze banky, které je v Čechách tak často zažité a ne vždy je zcela transparentní.

Pojďme se tedy podívat na poplatky, které jim za investování zaplatíme.

Poplatky Fondee: 0,9 % ročně z objemu.

Poplatky za ETF v průměru: 0,15 % ročně z objemu.

Celková nákladovost 1,05 %.

Pojďme si to ale porovnat s podílovými fondy:

Random jsem si vytáhla fond od ČSOB (Akciový fond, ISIN: BE6252265333) jeho celková nákladovost činí 1,65% p.a. a nesmíme zapomenout ani na vstupní poplatek, který je ve výši 3 % z vložené částky.

Další fond, se kterým to můžeme porovnat je TOP STOCK od České spořitelny ( ISIN: CZ0008472404). Tento fond jsem si vybrala, protože v něm mám sama zainvestováno. Jeho celková nákladovost činí 2,17 % p.a. a ani zde nechybí vstupní poplatek ve výši 3% p.a.

Investiční platforma Fondee tedy souboj v poplatcích s klasickými fondy vyhrává na celé čáře.

A jaké je mé celkové hodnocení této platformy?

Za mě je Fondee skvělé pro lidi, kteří s investováním nemají žádné nebo jen málo zkušeností a pro lidi, kteří se o investování vůbec nechtějí zajímat. Jednoduše si navolíte investiční strategii, vytvoříte si trvalý platební příkaz a investujete.

Ale v případě, pokud se o investování zajímáte existují i jiné způsoby, jak si takové portfolio dokážete vytvořit i samy.